Voit nyt ostaa AC Oulun kannatuslippupaketteja loppukaudelle!
URHOtv ja CANAL+ televisioivat peräti 5 Veikkausliigaottelua viikossa.
(27.02.2010)
AC Oulu jatkaa ilman tappioita Liigacupissa. Lauantaina tilille tuli kuitenkin ensimmäinen voitoton ottelu, kun Kuopion Palloseura venyi maalittomaan tasapeliin Heinäpään Arina Areenalla.

KuPS:n puolustajat taistelivat uhrautuvasti AC Oulua vastaan. Kuva: Tapani Pikkarainen
Vaikka Liigacupin neljäs voitto jäi vielä haaveeksi, oli AC Oulun otteissa lauantainakin paljon positiivisia asioita. Oululaiset hallitsivat ottelua ajoittain selkeästi ja KuPS oli välillä jyrän alla. Viimeinen terävyys maalipaikoissa jäi kuitenkin puuttumaan, ja niinpä runsaslukuinen yleisö ei tällä kertaa päässyt maaleista nauttimaan.
- Täytyy sanoa, että tähän mennessä kohdatuista joukkueista nyt oli vastassa ehdottomasti yhtenäisin vastustaja puolustussuuntaan. KuPS:lla oli paljon pelaajia, jotka osallistuivat todella aktiivisesti puolustamiseen. Lisäksi maalivahti Joonas Pöntinen oli erittäin hyvä, AC Oulun päävalmentaja Juha Malinen myönsi.
- Meillä hieman näkyi tässä ottelussa rankan harjoitusjakson tuottama väsymys. Palloihin tuli epätarkkuutta ja ajatuskatkoksia sekä virheitä tuli normaalia enemmän. Se ei missään nimessä ole hyväksyttävää, vaikka ymmärrettävää onkin. Vaihtojen myötä kentälle tuli tuoreita jalkoja, mutta vaadittua piristysastetta ei kuitenkaan löytynyt, Malinen mietti.
Tasapelin myötä puolivälieräpaikkansa jo varmistanut AC Oulu nousi Liigacupissa kymmeneen pisteeseen ja jatkaa Pohjoislohkon piikkipaikalla, kun alkulohkosta on pelaamatta vielä kaksi vierasottelua (VPS ja Tampere U).
Lauantain ottelua AC Oulu hallitsi heti alusta lähtien, joskaan ensimmäisen 20 minuutin aikana ei todellisia maalipaikkoja vielä nähty. Kotijoukkue väläytteli kuitenkin pariin otteeseen, kuten reilun 19 minuutin kohdalla, jolloin Donewell Yobe vapautti oivallisella linjan yli nostollaan oikealla laidalla viilettäneen Joonas Pennasen vauhtiin. Pennanen jatkoi pallon kuitenkin maalin ohi.
Pari minuuttia edellisestä ja AC Oulu rakensi jälleen potentiaalisen paikan, kun Juha Majava ja Jarkko Hurme pelasivat hienosti yhteen. Hurme haki boksin sisällä vielä Donewell Yobea, mutta Yobelle asti pallo ei tullut ja näin tilanne kuivui kasaan.
AC Oulun hallinta pelissä jatkui ja 29. minuutilla maali oli jo enemmän kuin lähellä, kun Dominic Yobe pääsi erinomaiseen paikkaan pelattuaan hienosti yhteen Mika Nurmelan kanssa. KuPS-vahti Pöntinen onnistui kuitenkin pysäyttämään Dominicin yrityksen. Näin ottelun avausjaksolla ei maaleja nähty.
- Ensimmäinen jakso oli selkeästi meidän, esitimme varsin vahvaa peliä. Vain pienet asiat ja hyvin pelannut Pöntinen estivät maalien syntymisen. Toisella jaksolla peli hieman tasaantui ja KuPS sai vaarallisia vastaiskuja. Meidän pelimme meni vaikeammaksi, näki Malinen.
Toisenkin jakson kotijoukkue kuitenkin aloitti vahvasti ja ensimmäisen viiden minuutin aikana AC Oulu sai luotua kolme kulmapotkua. Tällä kertaa normaalisti vahva erikoistilannejoukkue ei kyennyt hyödyntämään paikkojaan.
- Niissäkin ehkä hieman väsymys näkyi, ei löytynyt aivan sellaista tarvittavaa yhteistyötä. Siitä en kuitenkaan ole lainkaan huolissani, koska meiltä löytyy hyviä antajia ja kohteita erikoistilanteisiin, Malinen muistutti.

Maalivahti Joonas Pöntinen esti oululaisten maalintekohaaveet. Kuva: Tapani Pikkarainen
Hiljalleen myös KuPS pääsi paremmin peliin mukaan ja 54. minuutilla kuopiolaiset saivat vapaapotkun vaarallisesta paikasta, aivan boksin rajoilta. Pallon taakse asettunut Petri Oravainen pyssytti kuitenkin suoraan oululaismuuriin.
Ottelua oli pelattu reilu tunti, kun oululaisyleisö jo lähestulkoon tuuletti maalia. Toisella jaksolla vaihdosta kentälle tullut Frank Jonke nousi takatolpalla omiin korkeuksiinsa puskiessaan Pennasen keskityksestä, mutta KuPS:n puolustaja pelasti tilanteen kuin ihmeen kaupalla maaliviivalta.
Loppuhetkillä muun muassa Juho Meriläinen pääsi vielä puskemaan hyvin kulmapotkusta, mutta maaliin asti palloa ei tällä kertaa saatu. 89 minuutilla puolestaan KuPS:n Miikka Ilo laukoi boksin rajoilta, mutta pallo viuhui selkeästi maalin yli.
- Olen tyytyväinen, että saimme pidettyä nollan omassa päässä, mutta pettynyt tietenkin siihen, ettei saatu itsekään maalia tehtyä, tiivisti Malinen.
Viimeisten 20 minuutin aikana kentälle kirmasi myös kaksi nuorta oululaispelaajaa, kun Malinen antoi vastuuta jo aiemmissakin otteluissa esiintyneelle Joni Mäkelälle sekä AC Oulu Akatemian maalitykki Veini Rikkiselle.
Ottelussa kokeiltiin muutoinkin erilaisia kokoonpanovaihtoehtoja, kun topparina pelasi Meriläinen, keskikentän pohjalla nähtiin suuremman osan pelistä Tommi Kauppinen ja kärjessä oli Donewell Yobe.
- Meidän täytyy saada 15 pelaajaa liigakuntoon ja sitä työtä tehdään koko ajan. Tässä ottelussa esimerkiksi Meriläiseltä nähtiin kokonaisuutena positiivinen esitys, vaikka hän pystyykin tekemään tiettyjä asioita vielä paremmin. Pennanen puolestaan oli varsinkin alussa erittäin terävä ja oli koko ottelun ajan kivasti mukana pelissä.
- Kärjessä tähänastisissa otteluissa pelannut Jonke on erittäin oma-aloitteinen sekä aktiivinen ja Donewellilta hieman puuttui näitä elementtejä. Hän ei myöskään voittanut palloja aivan samalla tavalla kuin Frank. Tässä täytyy kuitenkin muistaa, että myös syöttöjen täytyy olla erilaisia silloin, kun Donewell pelaa kärjessä, korosti Malinen.

Jonke piinasi KuPS:n puolustusta viimeisen puolen tunnin ajan. Kuva: Tapani Pikkarainen
Seuraavan ottelunsa Liigacupissa AC Oulu pelaa 20. maaliskuuta, jolloin ohjelmassa on vierasottelu Vaasassa VPS:aa vastaan. Sitä ennen oululaiset kohtaavat kuitenkin harjoitusottelussa IFK Luleån Arina Areenalla ensi viikon lauantaina.
- Kokonaisuutena helmikuu oli varsin onnistunut. Joukkue on saanut olla terveenä, olemme kehittäneet peliämme ja kuukausi päättyi siihen, että varmistimme ensimmäisenä joukkueena jatkopaikan Liigacupissa, Malinen päätti ollen tyytyväinen isoon kuvaan.
KATSO LIIGACUPIN LOHKOTILANTEET!
61min. AC Oulu Jarkko Hurme varoitus
84min. AC Oulu Mika Nurmela varoitus
Dennys Rodrigues
Niko Kukka
Juho Meriläinen
Mika Lähderinne
Jarkko Hurme
Tommi Kauppinen (58min. Frank Jonke)
Dominic Yobe
Mika Nurmela
Juha Majava (85min. Veini Rikkinen)
Donewell Yobe (78min. Joni Mäkelä)
Joonas Pennanen (66min. Juuso Majava)
(Toimitus)