Varmista ykköspaikat AC Oulun kotiotteluihin Veikkausliigassa ostamalla kausikorttisi nyt.
URHOtv ja CANAL+ televisioivat peräti 5 Veikkausliigaottelua viikossa.
(16.09.2009)

AC Oulun kannattajaryhmä Sinitähdet on kiertänyt aktiivisesti joukkueen mukana niin Veikkausliigassa kuin Ykkösessäkin vuodesta 2006 alkaen. Ajanlaskun alkukohdaksi voidaan katsoa kesäkuun alussa vuonna 2006 pelattu RoPS-ottelu, jossa joukkio oululaisia jalkapallokannattajia kerääntyi Rovaniemen keskuskentällä samaan katsomonosaan kannustamaan "Aaseja".
Pohjat kannatustoiminnalle oli tehnyt pieni ja pippurinen Fanatiks, jonka laulut raikasivat Castrenin stadionilla vuosina 2004 – 05. Vauhti on ollut kovaa siis jo vuosia, meininki korkealla ja laulut ovat kajahtaneet komeasti ympäri Suomea.
Menestyksen makeasta mahlasta saavat nauttia vain harvat ja valitut, sillä vuosittain suomifutiskannattajan ykköskliimakseja – mestaruutta, mitalia tai sarjanousua – saavat juhlistaa vain muutamien joukkueiden fanit. Onkin selvää, että kannatustoiminta sitouttaa erilaisella tavalla. Menestys tuo tietysti lisäarvoa armaalle harrastukselle, mutta suurin osa Sinitähdistäkin käy otteluissa laulamassa rakkaudesta seuraa ja kuningaslajia kohtaan.
Tappioputkessa ajatukset ovat usein mustaakin mustemmat. AC Oulun historian synkin hetki Myllykoskella syksyllä 2007 on jäänyt lähtemättömästi monen sinisiä värejä kantavan mieleen. MyPa-tappion myötä liigasta putoaminen varmistui ja loppuvihellyksen jälkeen Saviniemen stadionin viereisen kirkon kellot alkoivat soittaa kuolinsinfoniaansa AC Oululle. Seuran tulevaisuus oli tuossa vaiheessa hämärän usvan peitossa. Pohjoisen vaivaiskoivu näytti kuitenkin voimansa ja nousi suosta ylös – tänä syksynä taistelemme jälleen paikasta auringossa. Liigan ovet ovat jo raollaan.
Hienot muistot otteluista ja vierasreissuista korvaavat moninkertaisesti synkillä hetkillä vuodatetut kyyneleet. Myös koomisia sattumuksia on vuosien saatossa nähty runsaasti. Muistoihin on jäänyt muun muassa se kerta, kun erään Sinitähtien aktiiveista mennessä naimisiin toinen Sinitähti oli bestmanina. Kun seuraavana päivänä oli Maarianhaminassa pelattava tärkeä vieraspeli, niin pitihän matkaan lähtevän kannattajaporukan tulla hääpaikalle hakemaan yllämainitut herrasmiehet bussiin. Mukaan lähti toki sillä kertaa vain bestman, kun sulhanen jäi viettämään hääyötä jonnekin muualle kuin välille Oulu-Maarianhamina. Ehkä parempi näin.
Kuten jo edellisestäkin huomaa, Sinitähdet ovat aina mukana. Ryhmä on ottanut tavoitteekseen esittää jokaisessa AC Oulun ottelussa ääneenkannatusta riippumatta pelipaikkakunnasta. Tavoite on onnistunut, sillä kannustusta on kuultu ja nähty kaikissa peleissä kesäkuussa 2007 vieraissa pelatun Haka-ottelun jälkeen - niin kotona kuin vieraissakin. Kiitettävänä osasyynä tähän on toki Sinitähtien aktiivinen Etelän Pellet - osasto, joka kiertää aktiivisesti siellä pohjalla olevassa Suomessa.
Peleihin on matkattu paikalle pitkienkin matkojen päästä. Villien huhujen mukaan esimerkiksi viime lokakuun PS Kemi - vieraspeliin tuli paikalle matsia varten muutama kannattaja lentäen Helsingistä ja Kööpenhaminasta saakka.

Toisten seurojen kannattajien kanssa Sinitähdet ovat hyvissä väleissä. Ulkomailta tunnettuja rähinöitä ei harrasteta, vaikka epäluuloja on välillä ilmassa. Esimerkiksi tämän vuoden syyskuussa Porin järjestysmiehet pysäyttivät FC PoPan faniryhmän Siniveristen ohitse kulkemista aikoneet Sinitähdet, koska "tappelu siitä vain tulee." Fyysinen kontakti toki ilmoille lävähtikin, kun kannattajaryhmät paiskasivat hetken kuluttua kättä keskenään. Lutuuria!
Tarinoita vuosien varsilta on jo kymmeniä, vaikka Sinitähdet melko nuori poppoo onkin. Reissuja tulemme tekemään vielä tämänkin kauden aikana suunnaten esimerkiksi 3. lokakuuta Tornioon. Jos kannattajatoiminta ja AC Oulu kiinnostavat, käy tsekkaamassa kotisivumme osoitteessa www.sinitahdet.net ja klikkaa itsesi mukaan huumaan ja hulinaan!
Jaakko Alavuotunki
Olli Kohonen
Sinitähdet ry
Kuvat: Tapani Pikkarainen